10 września 2016

Kanna, czyli paciorecznik

Kanny to egzotyczne kwiaty, które podbiły serca pasjonatów ogrodów. Nietypowa budowa oraz ujmująca uroda przemawiają za ich uprawą, mimo że są wymagającymi roślinami. Niewątpliwie jednak warto znaleźć miejsce dla pacioreczników, zarówno liście jak i kwiaty stanowią o ich największym atucie.




Kanny pochodzą ze strefy tropikalnej Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku rosną na nasłonecznionych bagnach oraz nad brzegami rzek. Obecnie można je spotkać w Afryce, Azji oraz – co oczywiste – Europie. Zarówno na Czarnym Lądzie oraz kontynencie wielkich kontrastów geograficznych, na terenach o klimacie zbliżonym do naturalnego środowiska pacioreczników, zasiedliły nowe obszary. Stało się to przez przypadek – uprawiane w ogrodach kanny uciekły za płot działek i przyjęły się na nowych kontynentach.



Polska nazwa – paciorecznik – wzięła się od nasion rośliny, które przypominają paciorki różańca. Aby móc wyhodować kannę z nasiona, należy poddać go obróbce termicznej, aby twarda skorupa pękła. Jednak należy mieć świadomość, że nowa roślina nie podzieli cech matecznej.



Najłatwiejszym sposobem rozmnażania pacioreczników jest podział kłączy wczesną wiosną (na ogół w marcu), które następnie umieszcza się w doniczkach z ziemią i przetrzymuje w pomieszczeniu o temperaturze 18 C.  Trzeba pamiętać, aby zachować stałą wilgotność. Do gruntu wysadza się dopiero w drugiej połowie maja.



Tak wczesny początek uprawy wyniki z potrzeby pacioreczników do wegetacji trwającej minimum pół roku, a w niektórych przypadkach do 10 miesięcy. Inaczej rozwój rośliny zostanie zachwiany.



Kanny wymagają słonecznego stanowiska oraz gleby ciepłej, żyznej oraz próchnicznej. W okresie wzrostu należy obficie podlewać oraz nawozić. Wszak w naturalnym środowisku rosną na terenach podmokłychJ



Pacioreczniki nie mają typowej łodygi. Zamiast niej końce liści tworzą rulon, z którego wyrastają kwiaty. Zasadniczo kanny osiągają wysokość 2 metrów, ale na rynku dostępne są odmiany karłowate, czyli między 50 a 100 cm J



Już same liście pełnią funkcję ozdoby. Nie dość, że wielkie, to o sycącej zieleni. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w lipcu. Po przekwitnieniu można ściąć, aby roślina ponownie zakwitła.


Kanny cieszą swymi kwiatami do pierwszych przymrozków. To właśnie wówczas przychodzi pora na wykopanie kłączy. Roślinę ścina się na wysokości 10-15 cm, a następnie delikatnie, przy użyciu szpadla, wyjmuje z ziemi. Kłącza dzieli się dopiero na wiosnę.



Pacioreczniki są niezwykle wytrzymałymi roślinami, jednak nie znaczy to, że są wolne od ataków szkodników takich jak nicienie, mszyce, muchówki oraz roztocza. Z rzadka występują także choroby.



Kanny, czyli pacioreczniki idealnie nadają się na kwietniki oraz rabaty. Warto też im wygospodarować fragment trawnika. To wdzięczne kwiaty J



Pozdrawiam
Piotr Ossowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz