23 sierpnia 2016

Ogórki

Dziś zapraszam na krótki artykuł o jednym z najbardziej popularnych warzyw, jakim jest ogórek. Odkąd pamiętam, zawsze był uprawiany w rodzinnym ogrodzie – zarówno na gruncie jak i w szklarni (gdy stała). Latem do obiadu była podawana mizeria, a na zimę kisiło się ogórki. Ta tradycja pozostała. 



Wedle różnych podań, człowiek oswoił uprawę ogórka ponad 3 tysiące lat temu. Nie brakowało hipotez wskazujących, że nastąpiło to 7 tysięcy lat temu. Jeśli tak było, to miało miejsce w okresie rewolucji neolitycznej, kiedy człowiek przeszedł od koczowniczego trybu życia do osiadłego. To oznaczałoby, że ogórek znany był znany ludzkości w chwili założenia pierwszych ogrodów.



Powyższe przypuszczenia tylko w części potwierdziły źródła historyczne. Pewnikiem ogórek występował w kuchni Starożytnych Egipcjan, Greków oraz Rzymian. Warto jednak zaznaczyć, że ojczyznę tegoż warzywa uchodzą Indie, o długiej i bogatej historii sięgającej czasów starożytnych.



Niewątpliwie ogórek był uprawiany w późniejszych wiekach – średniowieczu, czasach nowożytnych i bliskim nam – XIX i XX wieku po obecny XXI. Ponoć na kontynencie europejskim po raz pierwszy uprawa ogórka w szklarni miała miejsce we Francji za czasów króla Słońce – Ludwika XIV, czyli w XVII wieku, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów borykała się z szeregiem wojen z sąsiadami – Rosją, Szwecją, Imperium Osmańskim czy powstaniami kozackimi.



Ogórek jako warzywo pochodzi z rodziny dyniowatych, czyli z tej samej co dynie oraz arbuzy. Na rynku występuje blisko 100 gatunków. W moim ogrodzie występują te, które pną się po specjalnie zbudowanym dla nich stelażu. Specjalnie dla nich przeznaczana jest nasłoneczniona grządka. Latem trzeba regularnie i dość konkretnie podlewać ogórki. Jednak podlewać należy ziemię przy korzenia, uważając, aby nie polać liści – można w ten sposób je spalić.



Ogórki mają szerokie zastosowanie w kuchni. Wynika to z ich właściwości odżywczych. Są źródłem witamin: A, B6, C, E i K oraz magnezu, krzemu i potasu. Posiadają przeciwutleniacze oraz kukurbitacyny, które będąc bezpieczne dla człowieka, zwalczają pasożyty oraz mają zdolności antynowotworowe. Tę substancję łatwo rozpoznać po gorzkawym smaku. Występuje także w pestkach dyni.



Ogórki mają właściwości moczopędne, co polega na rozpuszczaniu kwasu moczowego, który osiadając w nerkach może tworzyć kamienie. Zresztą samo warzywo należy do grona zasadotwórczych roślin jadalnych, które skutecznie odkwaszają ludzki organizm.



Ogórki są dobre na zgagę. Z racji niewielkiej ilości kalorii, dietetycy zalecają spożywanie tegoż zielonego warzywa przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Warto również sięgać po ogórki w upalne dni – świetnie spełniają wówczas rolę orzeźwiającą, co docenił w pierwszym wieku przed naszą erą Juliusz Cezar – rzymski wódz.



Ponadto ogórki mają zastosowanie w kosmetyce i służą ludzkiej cerze. Dzięki nim można wypięknieć, załagodzić wszelkie podrażnienia skóry czy zbyt mocną opaleniznę.



Niewątpliwie więc ogórki mają szerokie zastosowanie. Towarzyszą człowiekowi od tysiącleci, dając z siebie jak najwięcej. W sezonie warto je zbierać i kisić, aby jesienią czy zimą przypomnieć sobie zapach lata. Latem przy tworzeniu sałatki nie można pomiąć ogórków.










Ogórek doczekał się własnej piosenki, którą wielu Polaków nuci do dziś. Ów szlagier wyśpiewał zespół "Fasolki":



I któż nie pamięta tych słów:

"Wesoło jesienią w ogródku na grządce,
Tu ruda marchewka tam strączek,
Tu dynia jak słońce, tam główka sałaty,
A w kącie ogórek wąsaty.

Ref.:
Ogórek, ogórek, ogórek,
Zielony ma garniturek,
I czapkę i sandały,
Zielony, zielony jest cały.

Czasami jesienią na grządkę w ogrodzie,
Deszczowa pogoda przychodzi,
Parasol ma w ręku, konewkę ma z chmurki,
I deszczem podlewa ogórki".

Pozdrawiam 
Piotr Ossowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz