21 lutego 2017

Cyprysik Lawsona

Dziś wyjątkowo krótki tekst o roślinie, która przybyła na europejski kontynent ze Stanów Zjednoczonych. A konkretnie z Zachodniego wybrzeża – Kalifornii. W naturalnych warunkach osiąga olbrzymie rozmiary. Lubi jednak ciepło, a mimo to w Polsce się zadomowiła – poznajcie cyprysika Lawsona.



Główną zaletą iglaków jest to, że przez cały rok cieszą zieloną barwą, zwłaszcza zimą, kiedy ogrodnik jest spragniony kojącego widoku świeżej zieleni. Cyprysik Lawsona idealne komponuje się jako ozdobna roślina, która tworząc stożkową formę, cieszy oko.



Lubi niewątpliwie miejsca nasłonecznione lub przynajmniej półsłoneczne. Jednak w polskich warunkach może grozić cyprysikowi przemarznięcie. Zgodnie z powszechnie przyjętą skalą mrozoodporności, nieprzekraczalna bariera dla tej rośliny została przyjęta na poziomie siódmym, czyli w strefie mrozów od 12 stopni do 17,8. W Polsce takie warunki występują jedynie na wybrzeżu oraz zachodnich rubieżach. W większości kraju występuje strefa 6B, czyli mrozy od 17,8 do 20,6. Jednak patrząc na ostatnie zimy, zwłaszcza tę odchodzącą do przeszłości, cyprysikom przemarznięcie specjalnie nie grozi J



Podobno jednak cyprysik jest wrażliwy na suche i zanieczyszczone powietrze. I tu faktycznie może pojawić się problem. Dlatego warto wspierać roślinę nawozami dedykowanymi dla roślin iglastych lub okresowych (na przykład na wiosnę czy jesień – dobór minerałów zależy od pory roku).



W naturalnych warunkach cyprysiki Lawsona osiągają prawie 50 metrów wysokości. W Polsce co najwyżej 25 m. Niewątpliwie jednak, od samego dołu po górę można podziwiać piękną zieleń. A stożkowata forma budzi tylko zachwyt J



Pozdrawiam
Piotr Ossowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz