28 lutego 2017

Natura budzi się!

Wiosna, ach to Ty! Jeszcze miesiąc do początku tej astronomicznej, ale natura już rwie się do życia. Pojawiły się pierwsze pąki, a hiacynty, krokusy i przebiśniegi już wybiły się nad ziemię i wyglądają słońca. Ostateczny więc to znak, że czas najwyższy zabrać się do prac w ogrodzie. Wpierw oczywiście porządkowych po zimie.


24 lutego 2017

Gladiole

Za oknem szaroburo. Śnieg stopniał i odsłonił ciemną ziemię, zwiędłe liście i jedynie trawa okazała się być zielona. Na dodatek ostatnie roztopy i deszcze sprawiły, że wody w wielu rzekach wystąpiły – na przykład w Grabii w Łasku Kolumnie. A poza tym na nowo zaczął prószyć śnieg, który nie ma możliwości przetrwać w dodatniej temperaturze. Więc w tej szarej aurze brakuje żywych barw i palety różnorodnych kolorów. Stąd też warto wspomnieć o gladiolach, czyli mieczykach, których kolorystyka kwiatów jest wieloraka.


21 lutego 2017

Cyprysik Lawsona

Dziś wyjątkowo krótki tekst o roślinie, która przybyła na europejski kontynent ze Stanów Zjednoczonych. A konkretnie z Zachodniego wybrzeża – Kalifornii. W naturalnych warunkach osiąga olbrzymie rozmiary. Lubi jednak ciepło, a mimo to w Polsce się zadomowiła – poznajcie cyprysika Lawsona.

17 lutego 2017

Czaruś

Dziś - 17 lutego - przypada Światowy Dzień Kota. Postanowiłem więc przedstawić Państwu Czarusia, który zamieszkał u mnie pięć lat temu. Początkowo jednak nic tego nie zapowiadało. Późną wiosną 2012 r. zaczął przychodzić do ogrodu niemałej budowy kot. Wówczas to w domu nie było zwierząt (rok wcześniej odeszła za tęczowy most Misia - kocica, która przeżyła 18 lat). Nie znaczy to, że nikt nie odwiedzał ogrodu. A to ptaki przylatywały do wystawionych karmników, jeże wychodziły wieczorem na trawę, a koty z sąsiedztwa przychodziły do miski z suchą karmą. I właśnie wtedy pojawił się on - Czaruś.

10 lutego 2017

Wierzba

Już w następnym miesiącu przywitamy się z wiosną. Wierzba jako pierwsze drzewo przebudzi się po zimowym śnie i wypuści wówczas pierwsze pąki. Piękne bazie wraz z gałązkami znajdą się w tradycyjnych polskich palemkach na Niedzielę Palmową. To jakże polskie drzewo zasługuje na swoją uwagę, zwłaszcza, że dzieje i historie związane z nim należą do dość ciekawych.

5 lutego 2017

Ligustr

W niedzielny wieczór przedstawiam Państwu roślinę, która świetnie nadaje się na krzaki rosnące przy płocie bądź stanowiące same w sobie urok. Rodzina ligustrów, bo o nich mowa, obejmuje szereg gatunków. Pospolity należy do naszych rodzimych roślin, ale ten rosnący u mnie – jajolistny – przywędrował z Japonii. Ale wszystko po kolei J