25 września 2016

Lubieżny rozchodnik

Kwiaty w ogrodzie to nie tylko bogactwo różnorodnych roślin, barw dostępnych z całej palety kolorów, ale również znaczeń. Sztuka układania bukietów kieruje się bowiem pewnym utartym kanonem. Stąd też wskazany jest odpowiedni dobór kwiatów na określoną okoliczność. W efekcie pewne rośliny najlepiej prezentują się na gruncie. Tak jest z rozchodnikiem, który uchodzi za symbol lubieżności.



Rozchodnik, wywodzący się z rodziny gruboszowatych, należy do popularnych roślin na Północnej Półkuli. Występuje zarówno w Ameryce Północnej, jak i Europie oraz Azji. Niektóre gatunki można spotkać w Afryce, w tym na Madagaskarze. Są i takie, które pochodzą z Meksyku.



W efekcie można spotkać szereg różnych, niepodobnych do siebie gatunków rozchodników. Sęk w tym, że panuje dotąd duże rozbieżność przy określeniu ich liczby – albo 280 albo 470.



U mnie w ogrodzie rośnie rozchodnik okazały, pochodzący z Japonii oraz Chin. Jednak wszystkie rozchodniki są proste w uprawie. Rosną na każdej glebie i w każdym miejscu. Na dodatek można łatwo je rozmnażać – przez podział, sadzonkę czy nasiona.



Rozchodniki idealnie nadają się na rabaty, obrzeża, skalniaki czy uzupełnienia na grządce. Można nawet tworzyć całe kompozycje z tychże roślin.



Pozdrawiam
Piotr Ossowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz