20 września 2016

Sowa w ogrodzie

Wbrew tytułowi nie będzie mowy o ptakach, a raptem o pewnym grzybie, powszechnie występującym nie tylko w Polsce, ale na wszystkim kontynentach poza Afryką i Antarktydą. Chyba każdy ogrodnik spotkał się z czernidlakiem kołpakowatym, powszechnie znanym pod nazwami kołpak, czubajka i wspomniana w tytule sowa. 


Czernidłak kołpakowaty wywodzi się z rodziny pieczarkowatych. Po raz pierwszy został opisany przez duńskiego botanika Otto Friedricha Műllera (1730-1784). Polską nazwę nadał Franciszek Błoński (1867-1910), botanik i lekarz, który poświęcił się badaniom nad florą Puszczy Białowieskiej. W ostatnich latach życia pracował jako lekarz, którym był także z wykształcenia.

Czernidłak kołpakowaty oraz jego bliski krewny czernidłak pospolity uchodzą za grzyby jadalne, ale tylko we wczesnej fazie, gdy młode kapelusze nie uległy sczernieniu. W obiegowej opini panuje przekonanie, że sowy są trujące, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem etylowym, czyli wódką, winem, piwem i innymi trunkami mającymi procenty. W rzeczywistości czernidłaki po spożyciu blokują na kilka dni metabolizm alkoholu. W efekcie kac może trwać nawet trzy dni J


Pozdrawiam
Piotr Ossowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz