14 września 2016

Penstemon

Penstemon pojawił się przypadkiem w moim ogrodzie. Na lokalnym rynku w Pabianicach, na jednym ze straganów pełnym sadzonek kwiatów dostrzegłem nietypową roślinę. Moją uwagę przykuły kwiaty o ciekawej barwie oraz dzwonkowatym kształcie. Jak się szybko okazało, był to właśnie penstemon J



Penstemon pochodzi z rodziny trędownikowatych. Naturalnym miejscem występowania jest środowisko Ameryki Północnej oraz Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Meksyku. Występuje tam jako roślina wieloletnia, zaś w polskich warunkach jako jednoroczna, dwuletnia, rzadziej wieloletnia. Penstemon jest po prostu zbyt wrażliwy na mróz. Owszem, zaleca się okrywanie na zimę, to jednak nie przetrzyma siarczystego mrozu, czyli poniżej -10 C. Niektóre odmiany potrafią przetrzymać temperaturę do – 25 C.



Penstemon lubi słoneczne oraz przewiewne stanowisko. Najlepiej sadzić go na glebie lekkiej, bogatej w próchnicę, o odczynie obojętnym. W polskich warunkach osiąga wysokość 50 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia, a przy dobrej aurze nawet do września. Kwiaty przybierają barwy niebieskofioletowe, różowe, karminowe oraz białe.



Penstemon przywędrował do Europy w XVIII wieku. W następnym stuleciu stał się popularny wśród angielskich ogrodników. Jednak dopiero w XX wieku rozpoczęły się eksperymenty nad nowymi odmianami tegoż kwiatu. W efekcie na rynku dostępnych jest blisko 250 odmian. W Polsce nadal nie cieszy się wzięciem. Może czas to zmienić?



Pozdrawiam
Piotr Ossowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz