16 października 2016

Nagietek - oznaka słońca

Po dłuższej nieobecności wracam z artykułem o nagietku, roślinie, która towarzyszy człowiekowi od dawien dawna. Jej walory – zarówno ozdobne jak i lecznicze doceniono już w czasach starożytnych. Łatwość w uprawie sprawie, że można spotkać nagietki w niemalże każdym ogrodzie, a nawet poza nim.



Nagietek pochodzi z rodziny astrowatych. Wyróżnić można 12 gatunków tej jednorocznej rośliny, która lubi nasłonecznione stanowiska. Nie jest wybredna, jeśli chodzi o rodzaj gleby. Rośnie na terenach rolniczych, nieużytkach, siedliskach górskich, łąkach i oczywiście w ogrodach. Wystarczy wiosną rozsypać nasiona, aby wkrótce cieszyć się żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami nagietka.



Nagietek należy do grona najstarszych roślin, które człowiek udomowił. W kulturze starożytnych Egipcjan traktowano to ziele jako roślinę odmładzająca. Persowie i Grecy z tej samej epoki historycznej używali płatków do zdobienia potraw. W samej zaś Europie upowszechnił się zwyczaj przyprawiania zup i sosów kwiatami nagietka.



Nagietek to także roślina lecznicza. Działa uspokajająco, regenerująco oraz dezynfekująco. W składnikach maści na wrzody można znaleźć właśnie nagietka. Podobnie rzecz się przedstawia w przypadku płynów do płukania jamy ustnej po usunięciu zębów.



Nagietek pełni również funkcję meteorologiczną. Gdy kwiat w dzień otworzy się, będzie słonecznie. Jeśli nie – należy oczekiwać załamania pogody. O dziwo, obserwacja moich ogrodowych nagietków potwierdziła tę zależność.



Pozdrawiam
Piotr Ossowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz